ROWKI CZY RYCE

Zanim jeszcze wykonamy wycenę ważne jest, by zdecydować, czy pudełko ma być wykonane w technice rowków lub ryc.
Wpływa to nieznacznie na zużycie materiałów, oraz zdecydowanie na wygląd pudełka.


RÓŻNICA MIĘDZY ROWKAMI I RYCAMI

Rowki – to wybranie części materiału w miejscu zagięcia tektury. Tektura rowkowana posiada idealnie ostre krawędzie. Pudełka są bardziej eleganckie i sprawiają wrażenie ogólnie bardziej dopracowanych. Technika rowkowania nazywana jest czasem frezowaniem, v-shape lub grooving.

Pudełko wykonane z tektury rowkowanej posiada wszystkie krawędzie ostre.

Ryce – to tradycyjna technika, dzięki której możemy zagiąć twardą tekturę, z której wykonane jest pudełko. Jej specyfiką jest to, że miejsce zagięcia jest zaokrąglone, a pod oklejką znajduje się pusta przestrzeń. Promień tych zaokrągleń zwiększa się wraz z grubością zastosowanej tektury.

Pudełko wykonane z tektury z rycami – widoczne są zaokrąglenia w górnej części

Od roku 2015 promujemy technologię rowkowania. Byliśmy jedną z pierwszych firm na rynku oferujących tę usługę. Uważamy, że pudełka wykorzystujące rowkowanie są bardziej ekskluzywne.

Zdjęcia prezentują tekturę rowkowaną i zagiętą. Idealnie ostre wszystkie krawędzie pudełek są wyróżnikiem naszej produkcji.

ROWKOWANIE OKŁADEK

Zagięcia tektury w okładkach mogą być wykonane na trzy sposoby.

  • Najpopularniejszy sposób to zastosowanie odstawienia między tekturkami. Okładka wówczas trzyma się na samej okleinie. Zaletą takiego zawiasu jest elastyczność. Najczęściej spotkasz tego typu rozwiązanie w oprawie twardej książek pomiędzy grzbietem a formatką okładki.
  • Innym sposobem zaginania tektury jest bigowanie. Big to mocne przetłoczenie tektury w kształt ułatwiający zginanie. Bigi w tekturze najczęściej spotkasz w segregatorach. Są bardzo trwałe, ale są słabo elastyczne i nie wyglądają zbyt elegancko.
  • Rowkowanie okładki daje piękne ostre krawędzie na zgięciach. Okładka zgina się lekko, lecz zakres zginania to około 110 stopni. Do pudełek często stosujemy technikę mieszaną w różnych miejscach stosując rowki lub odstawienia, by uzyskać oczekiwaną funkcjonalność.
Porównanie bigów i rowków
Porównanie bigów i rowków w okładce do próbnika produktów.

Porównanie bigów i rowków w okładce do próbnika produktów.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.