KORPUS PUDEŁKA

Prawie każde pudełko posiad część główną – korpus.
Na przykład pudełko typu spód- wieko (PSW) składa się z dwóch korpusów. Jeden z nich nazywamy spodem, drugi wiekiem. Poniżej opisujemy podstawowe cechy korpusów.
Istnieje wiele możliwości ich wykonania.
Wszystkie korpusy mają podobne cechy:
– bazą do jego konstrukcji jest tekturowy krzyż
– po uformowaniu go w kształt pudełka jest on oklejony oklejką. Oklejka zawija się do środka.

WIELKOŚĆ

Graniczne wielkości korpusów, które możemy wykonać maszynowo wynoszą:
– powierzchnia minimalnie 55x55mm a maksymalnie 450x500mm
– wysokość korpusu może mieć od 15 do 170mm
Przy granicznych wartościach istnieją pewne ograniczenia. Nie możemy automatycznie wykonać pudełek z wszystkimi parametrami minimalnymi lub maksymalnymi. Np. nie wykonany pudełka 55x55x15mm. By utrzymać wymiar 55x55mm wysokość minimalna musi przekraczać 25mm.

RYCE LUB ROWKI

Tektura na korpusy podczas formowania załamuje się wzdłuż rowków lub ryc. Rodzaj użytej technologii wpływa na wygląd pudełka, a różnice między tymi technikami omówiliśmy TUTAJ.

OKLEINA (oklejka)

Okleina to cienki materiał, którym oklejony jest tekturowy szkielet.
Temat różnych rodzajów oklein i zadruku na nich omawialiśmy TUTAJ. Rodzaj okleiny jest kwestą potrzeb i gustu klienta. To właśnie ją ogląda i dotyka klient.
Kształt i długość listków okleiny ma istotny wpływ na wygląd i funkcjonalność pudełka. O tym kilka zdań poniżej.

ZAWINIĘCIA ŚRODKOWE

To jedna z najważniejszych cech okleiny. Standardowo zawinięcia nachodzą do środka pudełka na około 15mm. Mogą być jednak dłuższe i sięgać nawet do dna pudełka. Zabieg taki stosuje się gdy nie chcemy, by tektura na ściankach bocznych wnętrza pudełka była widoczna. Często wydłużamy zawinięcia tak, by ich krawędź ukryła się poniżej górnej krawędzi wypełnienia. By zamaskować widoczną tekturę na dnie, można kaszerować ją przed oklejeniem, lub zastosować wklejkę na dno po oklejeniu.

SKRZYDEŁKA (LISTKI) BOCZNE

Skrzydełka boczne są elementem konstrukcyjnym pudełka. Dzięki nim pudełko jest sztywne i nie rozkłada się. Zwykle umieszczamy je na krótszym boku pudełka. Standardowa szerokość skrzydełek wynosi około 12-15mm. Są one lekko widoczne pod oklejką. W niektórych przypadkach możemy je wydłużyć tak, by nie były widoczne wcale i przykrywały całą boczną ściankę pudełka.

WNĘTRZE KORPUSU

Wewnętrzne ścianki korpusu, których nie przykrywa zawinięcie środkowe lub wkładka są widoczne. To miejsce możemy pozostawić szare. Często też stosujemy kaszerowanie tej części tektury papierem lub okleiną. Najczęściej jest to papier w kolorze białym lub czarnym. Często też jest to papier ozdobny, taki sam jak oklejka pudełka. Można też stosować papier zadrukowany wcześniej. Papieru tego nie laminujemy.

Kliknij 2x w zdjęcie by powiększyć.

WYCIĘCIA BOCZNE

Aby ułatwić wyciąganie zawartości możemy wykonać wycięcia w korpusie. Są dwa rodzaje takich wycięć.
– Wycięcia końcowe wykonane po oklejeniu pudełka. W wycięciach takich widoczny jest przekrój tektury. Zazwyczaj są one małe i okrągłe. Zazwyczaj mają około 20mm szerokości i 10 głębokości.
– Wycięcia oklejane – ich kształt musi składać się z prostych linii. Wielkość jest ograniczona wielkością ścianki. Mogą sięgać do samego dna. Skrajnym przypadkiem takiego wycięcia jest cała ścianka pudełka, jednak nie preferujemy takiego rozwiązania. Obok przykład takiego wycięcia.

ETAPY POWSTAWANIA PUDEŁKA:

Najważniejszym etapem powstawania korpusu pudełka rigidbox jest OKLEJANIE.

Aby je przeprowadzić, należy w sposób właściwy najpierw przygotować tekturę i oklejkę. Może się to wiązać z przeprowadzeniem wielu procesów. Jest zależne od typu pudełka, jego kolorystyki, technologii druku i uszlachetnień. Są to procesy z zakresu poligrafii i uszlachetnień, których nie będziemy teraz omawiać. Skupmy się tu tylko na oklejeniu pudełka.
A. Przygotowana wcześniej tektura w formie krzyża jest formowana w kształt pudełka. Szkielet pudełka utrzymuje kształt dzięki naklejeniu tasiemki. Jest ona tak cienka, że praktycznie jej nie widać po oklejeniu.
B. Wycięta wcześniej okleina pokrywana jest na całej powierzchni klejem. Tekturowy korpus pudełka jest bardzo dokładnie przyłożony do posmarowanej klejem oklejki.
C. W kolejnym etapie następuje zaciągnięcie oklejki na boki korpusu. Najpierw zaciągane są dwa dłuższe boki oraz listki boczne, potem dopiero dwa pozostałe boki.
D. Ostatni etap, to zaciągnięcie i przyklejenie do wnętrza pudełka zawinięć środkowych. W tym etapie też następuje ostateczne prasowanie boków.
W zależności od typu maszyny mogą wystąpić niewielkie zmiany w kolejności procesów. Na przykład na jednej z maszyn zaklejane są dwa boki + listki boczne i od razu dwa zawinięcia środkowe, a potem dwa pozostałe boki wraz z zawinięciami. Nie ma to jednak znaczenia dla wyglądu ani trwałości pudełka.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.