PUDEŁKO Z BURTĄ (PB)

Pudełko z burta, kołnierzem, mankietem

Pudełka z burtą (PB), czasem nazywane są pudełkami z szyjką, kołnierzem lub mankietem.

Są to jedne z najbardziej luksusowych pudełek.

Najczęściej stosowane w branży kosmetycznej i „butelkowej”.
Z racji bardziej skomplikowanej produkcji ich cena jest wyższa niż w przypadku pudełek spód-wieko. Zazwyczaj produkty w nie pakowane należą do klasy premium.

Jest wiele sposobów na wykonanie takiego pudełka. Poniżej wyjaśniamy jakie mamy możliwości.

Warto doczytać do samego końca, gdzie prezentujemy najbardziej skomplikowane pudełka z burtą typu szkatułkowego.


Schemat konstrukcji pudełka z burtą

Specyficzna konstrukcja pudełek z burtą pozwala na uzyskanie pudełek o znacznie większej wysokości niż inne pudełka.

KONSTRUKCJA

Dwa zewnętrzne elementy to korpusy o takiej samej wielkości i różnej lub jednakowej wysokości. Jeden z nich obrócony jest dnem w dół, drugi – w górę. Korpusy z powodu tej samej szerokości i długości nie nakładają się na siebie. W dolny z nich wklejony jest element łączący. To właśnie burta lub szyjka. Dzięki niej, pudełka łączą się ze sobą.
Pudełka z burtą mogą składać się 3 lub 4 podstawowych elementów (plus wkładki).
Mogą one także posiadać dystans pomiędzy spodem a wiekiem, w którym widoczny jest fragment burty.
Najprostszą konstrukcją jest pudełko 3-elementowe. Wieko może opierać się na spodzie. Wówczas burta wystaje niewiele ponad dno. Jeśli burtę będziemy podwyższać burtę, wieko zacznie się na niej opierać i powstanie dystans.

Możliwe jest kilka sposobów wykonania burty.
Zmieniając jej wysokość można też spowodować, że spód i wieko będą się ze sobą stykały lub uzyskamy oddalały, odsłaniając pasek burty.

BURTA

Burtę możemy wykonać na dwa sposoby.
W przypadku, gdy jej wysokość jest niewielka, wykorzystujemy typowy trzeci korpus. Jest on wklejony w nieco większe dno.
Gdy pudełko ma być wyższe, wykonujemy burtę z oklejonej tektury. Ma ona kształt prostokątnej rury. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać burtę o wysokości 100-480mm.

Typy stopera

WKŁADKA W WIEKU – STOPER

Niektóre produkty wymagają wysokich pudełek. Są to na przykład perfumy. W takim wypadku wymagane jest, by flakonik z płynem stał w możliwie niskim spodzie pudełka i był jak maksymalnie odsłonięty.
Stosujemy wtedy niskie dno i niską burtę. Produkt stoi w pudełku przytrzymywany przez dopasowaną wkładkę. Wieko takiego pudełka jest odpowiednio wysokie, by zmieścić cały produkt.
Jeśli chcemy, by pasek boczny burty był widoczny, stosujemy dodatkową wkładkę w wieku, która zabezpiecza wieko przed zbyt mocnym zapadaniem się. Tak właśnie uzyskujemy bardzo efektowne pudełko.

Wkładka lub stoper umieszczone w wieku pudełka z burtą

WIELKOŚĆ PUDEŁEK Z BURTĄ

Ze względu na różne możliwości wykonania pudełka z burtą posiadają one różne rozmiary minimalne i maksymalne. Poniższa tabela przedstawia rozmiary pudełek, które możemy wykonać w sposób zautomatyzowany. Inne rozmiary wymagają klejenia ręcznego co najmniej jednego z elementów.

Typ PudełkaDostępna wielkość wewnętrza spoduDostępna wysokość pudełka
3 elementy, burta z pudełkaminimalnie 55×55
maksymalnie 400×500
25-170mm
maksymalna wysokość burty 170mm + wysokość dna wystającego nad burtę (max 325mm)
3 elementy, burta z kominaminimalnie 55×55
maksymalny wewnętrzny obwód ścianek do 780mm
100-450mm
Możliwość uzyskania większej wysokości przez podniesienie wieka za pomocą wkładki lub ręczne oklejanie burty (teoretycznie wysokość pudełka około 1000mm; praktycznie – nigdy nie było takiej potrzeby)

PUDEŁKA SZKATUŁKOWE

Pudełka szkatułkowe to pudełka z burtą, w których wieko nie jest zdejmowane w górę, lecz odchyla się w bok. Uzyskujemy to dzięki zamontowaniu papierowego „zawiasu” między spodem a wiekiem. Burta wystaje z dna na wysokość 10-15mm.

Pudełka takie są wyjątkowo eleganckie i są często stosowane do wysokiej jakości alkoholi, kosmetyków, zestawów do prezentacji.



Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.