USZLACHETNIENIA

Sama okleina oprócz druku może posiadać wiele dodatkowych zdobień i dodatków.
Podstawowe z nich to:

  • Laminowanie okleiny
  • Lakierowanie zwykłe lub UV
  • Hot Stamping
  • Tłoczenie
  • Naklejki

Można je stosować każde osobno, lub łączyć.
Poniżej krótki opis i przykłady.
Klikając w zdjęcia uzyskasz możliwość przeczytania dokładniejszych opisów.

aaaaaaaa

LAMINATY

Laminat to cienka warstwa folii, którą powlekamy oklejkę, której głównym celem jest mechaniczne zabezpieczenie papieru przed wilgocią lub przed lekkimi mechanicznymi urazami.

Poniżej znajdziesz zdjęcia pudełek z okleiną kredową z zadrukiem offsetowym. Przeważnie po druku okleina taka jest laminowana folią.
Najbardziej popularne folie to: matowa i błyszcząca.
W przypadku folii matowych sugerujemy używanie nieco droższej folii odpornej na zarysowania (non-scratch). Jest to wskazane zwłaszcza w przypadku pudełek posiadających duże ciemne powierzchnie. Folia taka pozostaje odporna na rysy powstałe podczas transportu oraz zwykłego użytkowania. Jest to najczęściej przez nas stosowany laminat.
Istnieją również folie specjalne. Najpopularniejsze z nich to soft-touch (matowa folia aksamitna) oraz folie strukturalne np. o powierzchni imitującej płótno.

Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć opis.


LAKIER OFFSETOWY I LAKIER UV ORAZ WYBIÓRCZY

Lakier zabezpiecza druk cienką warstwą głownie przed rozmazywaniem się. Lakiery offsetowe mogą być matowe, półmatowe lub błyszczące. Nie jest to jednak tak mocny połysk, jak w przypadku laminatów.
Lakiery offsetowe stosujemy w przypadku pudełek PSW i PB. Nie za bardzo nadają się do okładek, ponieważ w miejscach ruchomych (zawiasach) potrafią pękać. Są jednak tanie i bardzo ekologiczne.

Lakier UV to dość gruba powłoka lakieru polimerowego utwardzanego promieniami UV. Zasadniczo to ten sam lakier, który kobiety stosują na paznokciach nazywając go hybrydowym. Lakiery takie prawie mają wysoki połysk. Również nie należy ich używać w miejscach pracujących (mogą pękać). Można je jednak stosować bezpośrednio na druk, lub na laminatach. W tym wypadku stosujemy nakładanie go tylko miejscowo na folię matową. Daje to bardzo dekoracyjny efekt.
Możliwe jest zastosowanie lakieru wybiórczego puchnącego. Podczas schnięcia powiększa on swoją objętość i daje efekt wypukłości. Najlepiej jest stosować do na niewielkich elementach.

Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć opis.

HOT STAMPING

Hot stamping to metoda zdobienia arkuszy za pomocą tłoczenia arkusza gorącą matrycą przez warstwę kolorowej folii. W miejscu tłoczenia folia przykleja się do arkusza i pozostaje na nim. Szczególną cechą tej metody jest fakt, że można w ten sposób nakładać nie tylko podstawowe kolory, ale również warstwę folii metalicznej. Jest to podstawowa metoda uzyskania metalicznego połysku na arkuszu druku. Folie metaliczne posiadają wiele kolorów i odcieni. Możliwe jest również nałożenie folii metalicznek hologramowej lub zwykłej pigmentowej. Kolejnym rodzajem folii jest folia bezbarwna o powierzchni błyszczącej lub matowej.

Metoda ta ma jeszcze jedną ważną cechę. Hot stamping możemy wykonać na samej okleinie przed oklejeniem. Tłoczenie będzie wówczas praktycznie niewidoczne. Jeśli wykonamy go na oklejonej tekturze, matryca zagłębi się w nią powodując dodatkowy efekt tłoczenia.

Jest też możliwość wykonania hot stampingu wraz z tloczeniem wypukłym za pomocą matrycy. Tłoczenie takie posiada wypukłość na poziomie 0,1-0,3mm i bardzo dobrze wygląda w przypadku elementów o grubości 1-5mm. Duże powierzchnie nie wyglądają dobrze i mają tendencję do zapadania się.

Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć opis.

TŁOCZENIA

Najprostszym sposobem uzyskania tłoczenia jest tłoczenia matrycą w oklejoną tekturę (okładki lub elementy o grubości do 2 cm) Jest ono tanie i bardzo wyraźne. Można również zastosować okleinę o właściwościach przebarwiających. Wówczas miejsce tłoczenia będzie ciemniejsze i będzie wyglądało podobnie jak hot stamping folią niemetaliczną pigmentową.

Uzyskanie wypukłości wiąże się z koniecznością stosowania układu matryca-patryca. Najlepiej jest wykonywać go na samej oklejce przed oklejeniem. Wypukłości nie są znaczne, ale wyraźne. Podobnie jak w przypadku hot stampingu z tłoczeniem wypukłym, należy unikać dużych wypukłych powierzchni.

Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć opis.


METALOWE NAKLEJKI

Naklejki z metalu to stosunkowo nowa technika. Litery i znaki są wykonywane osobno i ręcznie naklejane na gotowe pudełko. Są one wyjątkowo ekskluzywne.

Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć opis.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.